Brok - ruiny zamku biskupów płockich i kościół z XVI w.

Najstarsza wzmianka o Broku sięga roku 1203. W dokumencie wydanym podówczas przez księcia Konrada Mazowieckiego wymieniano Brok jako gród obronny, z kościołem i 18 wsiami, stanowiącymi dobra biskupów płockich. W 1501 roku  biskup płocki Wincenty Przerębski nadaje Brokowi prawa miejskie i przywilej targowy. W latach 1542 - 1560 zbudowany zostaje, stojący po dziś dzień, kościół parafialny pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła.

 

W roku 1612 dobudowano do świątyni północną kaplicę fundacji proboszcza Jakuba Odrzywołka Kapusty,  kaplicę południową oraz kruchtę z zachodu wzniesiono w drugiej połowie XIX wieku. Nawa kościoła  i prezbiterium pokryte są pięknym renesansowym sklepieniem kolebkowym, ozdobionym dekoracyjną sztukaterią (motyw kół połączonych listwami i pokrytych freskami). Na szczególną uwagę zasługują:

  • ołtarz główny św. Andrzeja Apostoła, pochodzący z 1742 roku, z obrazem olejnym Chrystusa Ukrzyżowanego, pod obrazem znajduje się pochodzący z późniejszych lat (1913 rok) wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, 
  • ołtarz boczny w kształcie drzewa Jessego,
  • barokowy ołtarz boczny Matki Boskiej Różańcowej  z połowy XVIII wieku,
  • ołtarz boczny św. Anny z drugiej połowy XVIII wieku,
  • chrzcielnica z 1682 roku,
  • marmurowa tablica z 1716 roku, która przedtem zdobiła bramę pałacu biskupiego.

 

W 1607 roku biskup płocki Henryk Firlej wznosi przy ujściu Turki do Bugu letnią rezydencję dla dostojników kościelnych, pałac o charakterze zamku obronnego. Zniszczony w czasie Potopu Szwedzkiego, odbudowany przez biskupa Ludwika Załuskiego, pałac spłonął w 1831 r. Do dnia dzisiejszego zachowały się jedynie zręby czworobocznej wieży, widoczne po prawej stronie drogi przy wjeździe do miasteczka od strony Małkini.

 


Źródło: Strona Urzędu Gminy w Broku - brok.pl  / foto. Katarinka1711 /wiki/

 

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Rany przewlekłe – czy dieta pomaga w ich leczeniu?

Rany przewlekłe – czy dieta pomaga w ich leczeniu?

 

To FAKT! Trudno gojące się rany, takie jak np. odleżyny czy stopa cukrzycowa, mogą wymagać specyficznej zmiany diety, m.in. po to, by organizm produkował więcej kolagenu. O jakie zmiany chodzi? Podpowiadamy - co jeść, a czego unikać.

 

Unijne inwestycje w polskich gminach - od 19 zł do ponad 300 tys. zł na mieszkańca

Unijne inwestycje w polskich gminach

Ponad 300 tys. zł na mieszkańca wyniosła wartość realizowanych projektów unijnych w gminie Krotoszyce, to najwięcej spośród polskich gmin i miast - wynika z danych GUS. Na drugim końcu skali znalazła się gmina Zabrodzie w woj. mazowieckim, gdzie na jednego mieszkańca przypadło 19 zł.

W Siedlcach powstaje Centrum Opieki nad Matką i Dzieckiem

W Siedlcach powstaje Centrum Opieki nad Matką i Dzieckiem

 

Przyszłe i obecne mamy oraz ich dzieci otrzymają opiekę zdrowotną na najwyższym poziomie. W Siedlcach trwa budowa Centrum Opieki nad Matką i Dzieckiem przy Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim. Wartość inwestycji to ponad 12 mln zł.

Piknik w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości

Piknik w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości

10 listopada, w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości, w 34 miastach Polski odbędą się pikniki  „Służymy Niepodległej”.  Będzie to doskonała okazja żeby poznać współczesne Wojsko Polskie, ale także jego historię. W programie pikników jest m. in. prezentacja  sprzętu wojskowego i wyszkolenia żołnierzy.