Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

SKANSEN, ul. Gabriela Narutowicza 64, 09-200 Sierpc.


Niecałe dwie godziny drogi od Warszawy znajduje się miejsce, w którym można własnoręcznie ubić masło w kirzance, przejechać się bryczką, przyjrzeć się pracy wikliniarza, kowala, czy tkaczki. Jednym słowem poznać życie mieszkańców dawnej mazowieckiej wsi. To miejsce to Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

 

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu jest jedną z najciekawszych placówek na północnym Mazowszu. Na malowniczym terenie usytuowanych jest 10 zagród chłopskich (budynki mieszkalne i inwentarskie), XVIII-wieczny kościół, XVII-wieczna kaplica, kuźnia, karczma, wiatrak a także obiekty tzw. malej architektury (brogi, kapliczki, studnie, gołębniki) łącznie ponad 60 obiektów budownictwa drewnianego.

 

 

 

Skansenowskie zagrody są pełne zwierząt, przydomowe ogródki prezentują kwiaty i zioła, a wnętrza sprawiają wrażenie opuszczonych zaledwie na chwilę. Jednak to coś więcej niż tylko skansen. To miejsce tętniące życiem, w którym cała rodzina może aktywnie spędzić znakomity dzień, nie tylko zwiedzając, jeżdżąc bryczką ale także biorąc udział w ciekawych pokazach.

 

Pranie bielizny w drewnianej balii, wirowanie śmietany za pomocą centryfugi, kręcenie powrozów, kiszenie kapusty, wirowanie miodu, koszenie zboża kosą, cięcie sieczki sieczkarnią napędzaną kieratem, lekcje kaligrafii – to tylko niektóre z pokazów prezentowanych w ramach imprez plenerowych „Niedziela w skansenie”

 


 

  

  

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

tel.: 24 275 28 83/ fax: 24 275 58 20

Sekretariat: czynny od poniedziałku do piątku w godz.: 7.30-15.30, e-mail:  skansen@mwmskansen.pl

Rezerwacje zwiedzania, lekcji muzealnych, pokazów: rezerwacje@mwmskansen.pl !

Recepcja - rezerwacje noclegów - 24 275 28 83 wew. 53


 

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Astma u dzieci: objawem nie zawsze jest kaszel

Astma u dzieci: objawem nie zawsze jest kaszel

Nawet u 90 proc. dorosłych astmatyków ich chorobę można było wykryć jeszcze wtedy, kiedy chodzili do przedszkola.

Konsekwencje wyboru Charles'a Michela na przewodniczącego Rady Europejskiej

Konsekwencje wyboru Charles'a Michela na przewodniczącego Rady Europejskiej

Rada Europejska wyznacza strategiczne kierunki rozwoju UE i choć formalnie nie pełni funkcji prawodawczej, w praktyce rozstrzyga najważniejsze kwestie sporne między państwami członkowskimi.

Bez tramwajów na Trasie W-Z

Bez tramwajów  na Trasie W-Z

 

W weekend tramwajarze będą pracowali na torowisku na Trasie W-Z. Zawieszone będzie kursowanie tramwajów linii 10, 23 i 27 a 4, 20 i 26 zmienią swoje trasy.

 

Piknik w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości

Piknik w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości

10 listopada, w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości, w 34 miastach Polski odbędą się pikniki  „Służymy Niepodległej”.  Będzie to doskonała okazja żeby poznać współczesne Wojsko Polskie, ale także jego historię. W programie pikników jest m. in. prezentacja  sprzętu wojskowego i wyszkolenia żołnierzy.