Pałac w Chrzęsnem

Pałac w Chrzęsnem

 

Pałac w Chrzęsnem
(ok. 55 km od Warszawy)

 

Pierwsza wzmianka dotycząca Chrzęsnego pochodzi z 1525 roku z czasów panującego wówczas na Mazowszu księcia Janusza. Z lustracji dóbr przeprowadzonej w roku 1565 wynika, że w tym miejscu istniał już wówczas folwark i solidnie zbudowany dwór z niewielkim ogrodem.

 

Początkowo Chrzęsne było prywatną własnością kanonika Jana Wojsławskiego, który otrzymał te dobra za zasługi dla dworu książęcego. W 1533 roku na krótko stało się domeną królewską, by w 1571 roku ponownie powrócić na ponad pięćdziesiąt lat do rąk rodziny Wojsławskich. W latach dwudziestych XVII wieku majątek nabył Stefan Dobrogost Grzybowski, wielokrotny poseł na Sejm, podkomorzy i starosta warszawski oraz kamieńczykowski. To właśnie dla niego wzniesiono tu w roku 1635 okazałą siedzibę, nawiązującą do podwarszawskich pałaców z 1 ćw. XVII w. i data ta uznawana jest za początki istnienia pałacu w Chrzęsnem. Nowa budowla stanęła na miejscu starego drewnianego dworu istniejącego w czasach pierwszego właściciela, Jana Wojsławskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pałac przed remontem

 

 

Pałac po remoncie

 

 


Materiał przygotowany dzięki uprzejmości Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Starostwa Powiatowego w Wołominie Pałac w Chrzęsnem

Pałac w Chrzęsnem
ul. Pałacowa 1
Chrzęsne
05-240 Tłuszcz
tel: 29 757 29 50
palac@palacwchrzesnem.pl
palacwchrzesnem.pl

 

Godziny Otwarcia :
Poniedziałek  10.00 - 18.00
Wtorek - Piątek  08.00 - 16.00
W każdą pierwszą sobotę miesiąca 10.00 - 14.00

 

Skala Apgar, czyli za co noworodek dostaje punkty

Skala Apgar, czyli za co noworodek dostaje punkty

Pierwsze oceny dziecko dostaje już w pierwszej minucie jego życia - mowa o skali Apgar. Jeśli noworodek otrzyma 8-10 punktów, jego stan uważa się za dobry.

 

Gdzie kupisz lek? Zadzwoń 800 190 590

Gdzie kupisz lek? Zadzwoń 800 190 590

 

Od poniedziałku (15 lipca) dzwoniąc pod bezpłatny numer Telefonicznej Informacji Pacjenta – 800 190 590 – dowiesz się, w której aptece kupisz swój lek.

 

Mieszkańcy Warszawy i Mazowsza statystycznie

Mieszkańcy Warszawy i Mazowsza są statystycznie młodsi niż ludność całej Unii Europejskiej.

 

Mieszkańcy Warszawy i Mazowsza są statystycznie młodsi niż ludność całej Unii Europejskiej. Nieco słabiej niż UE wypadamy za to pod względem współczynnika dzietności.

 

Pradzieje Ziem Polskich - wystawa w Państwowym Muzeum Archeologicznym

Pradzieje Ziem Polskich - wystawa w Państwowym Muzeum Archeologicznym

Ta największa stała wystawa w Muzeum przedstawia najdawniejsze dzieje ludzkości na ziemiach polskich od początku osadnictwa do początków panowania Bolesława Krzywoustego.