Pałac w Chrzęsnem

Pałac w Chrzęsnem

 

Pałac w Chrzęsnem
(ok. 55 km od Warszawy)

 

Pierwsza wzmianka dotycząca Chrzęsnego pochodzi z 1525 roku z czasów panującego wówczas na Mazowszu księcia Janusza. Z lustracji dóbr przeprowadzonej w roku 1565 wynika, że w tym miejscu istniał już wówczas folwark i solidnie zbudowany dwór z niewielkim ogrodem.

 

Początkowo Chrzęsne było prywatną własnością kanonika Jana Wojsławskiego, który otrzymał te dobra za zasługi dla dworu książęcego. W 1533 roku na krótko stało się domeną królewską, by w 1571 roku ponownie powrócić na ponad pięćdziesiąt lat do rąk rodziny Wojsławskich. W latach dwudziestych XVII wieku majątek nabył Stefan Dobrogost Grzybowski, wielokrotny poseł na Sejm, podkomorzy i starosta warszawski oraz kamieńczykowski. To właśnie dla niego wzniesiono tu w roku 1635 okazałą siedzibę, nawiązującą do podwarszawskich pałaców z 1 ćw. XVII w. i data ta uznawana jest za początki istnienia pałacu w Chrzęsnem. Nowa budowla stanęła na miejscu starego drewnianego dworu istniejącego w czasach pierwszego właściciela, Jana Wojsławskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pałac przed remontem

 

 

Pałac po remoncie

 

 


Materiał przygotowany dzięki uprzejmości Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Starostwa Powiatowego w Wołominie Pałac w Chrzęsnem

Pałac w Chrzęsnem
ul. Pałacowa 1
Chrzęsne
05-240 Tłuszcz
tel: 29 757 29 50
palac@palacwchrzesnem.pl
palacwchrzesnem.pl

 

Godziny Otwarcia :
Poniedziałek  10.00 - 18.00
Wtorek - Piątek  08.00 - 16.00
W każdą pierwszą sobotę miesiąca 10.00 - 14.00

 

Niższy PIT - 17% - od 1 października 2019 r.

Niższy PIT - 17% - od 1 października 2019 r.

Obniżenie PIT z 18 na 17 proc., z którego skorzysta ponad 25 milionów Polaków, to jedno z najistotniejszych ułatwień w podatku dochodowym od wielu lat.

Mamy wreszcie mieszkanie.

Mamy wreszcie mieszkanie.

 

- Dostaliśmy nowe życie. Kto ma gdzie mieszkać ten tego nie zrozumie. Dla nas to jak główna wygrana na loterii. A wszystko dzięki aniołowi stróżowi w mundurze straży miejskiej. – mówi Marina Sawicka, która przez kilkanaście lat tułała się wraz z mężem po pustostanach jak wielu innych bezdomnych.