Pałac w Radziejowicach

Pałac w Radziejowicach

 

Pałac w Radziejowicach
(ok. 40 km od Warszawy)

 

PAŁAC
Radziejowicki pałac, jako reprezentacyjną siedzibę rodu Radziejowskich wzniesiono już w XV wieku. Pałac wówczas był dużo większy, niż obecny i pisano, że mógł pomieścić 1000 gości. Stał on na miejscu dzisiejszej Willi Szwajcarskiej.

 

 

 

 

ZAMEK

W miejscu, gdzie teraz znajduje się Zamek, pierwotnie stała wieża mieszkalna wzniesiona przez Andrzeja Radziejowskiego. Rozbudowywał on rodową siedzibę, chcąc ją dostosować do dystynkcji wojewody płockiego, którą otrzymał w 1512 roku. W owym czasie były to dość powszechny sposób łączenia w budowli funkcji mieszkalnej, reprezentacyjnej i obronnej, zapoczątkowany przez Zygmunta Starego.

 

 

Wnętrze Zamku

 

Dwór Modrzewiowy
 
Nie jest znana dokładna daty wybudowania Dworu. Najprawdopodobniej powstał on w pierwszej połowie XIX wieku jako centralny obiekt zabudowań folwarcznych i siedziba administratora majątku. W owych czasach Radziejowice były dochodowym gospodarstwem, z cegielnią, kuźnią, młynami i oddanymi w dzierżawę karczmami. Musiał zatem istnieć administrator, który zarządzał tak licznymi przedsięwzięciami.
 
 
 
 
 
Park
 
Krajobrazowy Park w Radziejowicach został założony w 1817 roku. Wtedy to Emilia i Józef Krasińscy, do których należał majątek, przeprowadzili gruntowną przebudowę budynków oraz terenu wokół nich.
 
 
 
 

 

Pałac w Radziejowicach to wyjątkowe miejsce łączące sztukę, historię i wypoczynek. Organizowane są tu koncerty, wystawy, odbywa się tu także Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa. Pałac posiada apartamenty oraz pokoje gościnne mieszczące 85 gości, dysponuje bazą konferencyjną z pełnym zapleczem technicznym a także organizuje wesela i inne imprezy okolicznościowe. Budynki pałacowe położone są w scenerii wspaniałego 26 hektarowego parku. W 2012 roku otwarto tu stałą, największą w Polsce, wystawę prac Józefa Chełmońskiego.

 

VIDEO

 


Pałac w Radziejowicach

Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach
ul. H. Sienkiewicza 4, 96-325 Radziejowice

centr. recepcja: 46 857-71-75
palacradziejowice.pl

 

 

Gorączka może być potrzebna

Gorączka może być potrzebna

Podwyższona temperatura ciała przyspiesza odpowiedź naszego organizmu na infekcje, rany i guzy.  Co ciekawe, im wyższa gorączka, tym naturalny system ochrony działa lepiej. Oczywiście w granicach dopuszczalnej normy.

Kanon kuchni polskiej

Kanon kuchni polskiej

 

W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie minister Jan Krzysztof Ardanowski omówił rezultaty prac nad projektem pod nazwą „Kanon kuchni polskiej”.

 

Klinika „Budzik” dla dorosłych powstanie przy szpitalu bródnowskim

Klinika „Budzik” dla dorosłych powstanie przy szpitalu bródnowskim

 

Klinika „Budzik” dla dorosłych powstanie na części działki użyczonej przez samorząd województwa mazowieckiego. Zostanie wybudowana przez Fundację „Akogo?” obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie, który będzie partnerem medycznym przedsięwzięcia.

 

Pradzieje Ziem Polskich - wystawa w Państwowym Muzeum Archeologicznym

Pradzieje Ziem Polskich - wystawa w Państwowym Muzeum Archeologicznym

Ta największa stała wystawa w Muzeum przedstawia najdawniejsze dzieje ludzkości na ziemiach polskich od początku osadnictwa do początków panowania Bolesława Krzywoustego.