Pałac w Radziejowicach

Pałac w Radziejowicach

 

Pałac w Radziejowicach
(ok. 40 km od Warszawy)

 

PAŁAC
Radziejowicki pałac, jako reprezentacyjną siedzibę rodu Radziejowskich wzniesiono już w XV wieku. Pałac wówczas był dużo większy, niż obecny i pisano, że mógł pomieścić 1000 gości. Stał on na miejscu dzisiejszej Willi Szwajcarskiej.

 

 

 

 

ZAMEK

W miejscu, gdzie teraz znajduje się Zamek, pierwotnie stała wieża mieszkalna wzniesiona przez Andrzeja Radziejowskiego. Rozbudowywał on rodową siedzibę, chcąc ją dostosować do dystynkcji wojewody płockiego, którą otrzymał w 1512 roku. W owym czasie były to dość powszechny sposób łączenia w budowli funkcji mieszkalnej, reprezentacyjnej i obronnej, zapoczątkowany przez Zygmunta Starego.

 

 

Wnętrze Zamku

 

Dwór Modrzewiowy
 
Nie jest znana dokładna daty wybudowania Dworu. Najprawdopodobniej powstał on w pierwszej połowie XIX wieku jako centralny obiekt zabudowań folwarcznych i siedziba administratora majątku. W owych czasach Radziejowice były dochodowym gospodarstwem, z cegielnią, kuźnią, młynami i oddanymi w dzierżawę karczmami. Musiał zatem istnieć administrator, który zarządzał tak licznymi przedsięwzięciami.
 
 
 
 
 
Park
 
Krajobrazowy Park w Radziejowicach został założony w 1817 roku. Wtedy to Emilia i Józef Krasińscy, do których należał majątek, przeprowadzili gruntowną przebudowę budynków oraz terenu wokół nich.
 
 
 
 

 

Pałac w Radziejowicach to wyjątkowe miejsce łączące sztukę, historię i wypoczynek. Organizowane są tu koncerty, wystawy, odbywa się tu także Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa. Pałac posiada apartamenty oraz pokoje gościnne mieszczące 85 gości, dysponuje bazą konferencyjną z pełnym zapleczem technicznym a także organizuje wesela i inne imprezy okolicznościowe. Budynki pałacowe położone są w scenerii wspaniałego 26 hektarowego parku. W 2012 roku otwarto tu stałą, największą w Polsce, wystawę prac Józefa Chełmońskiego.

 

VIDEO

 


Pałac w Radziejowicach

Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach
ul. H. Sienkiewicza 4, 96-325 Radziejowice

centr. recepcja: 46 857-71-75
palacradziejowice.pl

 

 

Skala Apgar, czyli za co noworodek dostaje punkty

Skala Apgar, czyli za co noworodek dostaje punkty

Pierwsze oceny dziecko dostaje już w pierwszej minucie jego życia - mowa o skali Apgar. Jeśli noworodek otrzyma 8-10 punktów, jego stan uważa się za dobry.

 

Karol Strasburger: Niektórzy nazywają mnie królem sucharów

Karol Strasburger: Niektórzy nazywają mnie królem sucharów

 

Aktor nie ma nic przeciwko przydomkowi „król sucharów”, jaki zyskał dzięki teleturniejowi „Familiada”.

 

Za kilkadziesiąt lat z polskich lasów może zniknąć 75 proc. drzew

za kilkadziesiąt lat z polskich lasów może zniknąć 75 proc. drzew

 

Współcześni 30-40-latkowie mogą dożyć czasów, gdy z polskich lasów zniknie 75 proc. drzew, a wraz z nimi setki gatunków innych roślin, a także grzybów i zwierząt - prognozują naukowcy z PAN, w udostępnionym PAP opracowaniu.