Turnieje rycerskie na Mazowszu

Turnieje rycerskie na Mazowszu

planowane terminy

 

Iłża – XIX turniej rycerski

XIX Turniej Rycerski w Iłży początek 30.04.2016 o godzinie 12.00

Turniej rycerski w Iłży organizowany na cześć Zawiszy Czarnego z Grabowa herbu Sulima jest jedną z największych i jednocześnie najstarszych imprez historycznych w Polsce.

Atrakcjami imprezy odbywającej się zwykle w pierwszy weekend maja są m.in.: turnieje rycerskie - łuczniczy, walk pieszych, konne gonitwy i kopijniczy, inscenizacje walk oraz osada średniowieczna z licznymi stanowiskami rzemieślniczymi. W komnatach zamkowych można podziwiać wystawy, a w gospodzie posilić się staropolskim jadłem.

Organizatorzy: Urząd Miejski w Iłży, Muzeum Regionalne w Iłży, Dom Kultury w Iłży

 

 

 

 

 

 


 

Czersk – VIII Turniej Rycerski na dworze Konrada Mazowieckiego (21-22.05.2016)

 

Turniej Rycerski odbywa się co roku w połowie maja na Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku. Nawiązuje on do XIII-wiecznej rycerskiej kultury dworskiej, z czasów panowania na tym terenie Konrada Mazowieckiego.

W 2015 r. w turnieju wzięło udział ponad 200 rekonstruktorów z różnych części Polski. Współcześni miłośnicy tradycji rycerskiej uczestniczyli w walkach 1 na 1, zapasach mongolskich, starciach 5 na 5 i 21 na 21, pokazach łucznictwa i pokazach konnych. W trakcie turnieju można odwiedzać kramy dawnych rzemieślników, wystawy (np. machin oblężniczych), wziąć udział w warsztatach i wstąpić do karczmy, gdzie serwowane są jadło oraz zimne i gorące napitki.

Organizatorzy: Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii

Więcej o turnieju >>

 

 

 

 


 

Mińsk Mazowiecki – V turniej rycerski Jana z Gościańczyc (przełom czerwca i lipca 2016)

Turniej Rycerski Jana z Gościańczyc odbywa się na przełomie czerwca i lipca w Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim.

W programie kolejnych turniejów pojawia się coraz więcej konkurencji, m.in. turniej łuczniczy, turniej bojowy na miecz jednoręczny i tarczę, turniej bojowy na miecz długi i walki drużynowe oraz bitwa. Białogłowy mogą wziąć udział w... biegu dam. Nierycerze mogą nie tylko przyglądać się walkom, ale także zwiedzić obóz rycerski, popróbować strzelania z łuku, a nawet... stanąć do walki z rycerzem!

Organizatorzy: Muzeum Ziemi Mińskiej i Bractwo Rycerskie Ziemi Mińskiej

 


 

Liw – XV Ogólnopolski Turniej Rycerski "O pierścień Księżnej Anny" (połowa sierpnia 2016)

Przez dwa dni sierpnia odbywają się na zamku w Liwie walki turniejowe w pięciu konkurencjach. Turniejowi towarzyszy wiele atrakcji, m.in. nocne widowisko z efektami świetlnymi i dźwiękowymi, biesiada, gry i zabawy plebejskie, występy artystyczne, scenki ze średniowiecza.

Największą atrakcją jest wielka bitwa o zamek, w której biorą udział jednocześnie wszyscy rycerze.

Organizatorzy: Bractwo Rycerskie Ziemi Mazowieckiej i Podlaskiej, Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie

 Źródło: Mazowsze serce Polski mazowsze.travel