Pałac w Nieborowie

Pałac w Nieborowie

 

Pałac w Nieborowie
(ok 80 km od Warszawy)

 

Pałac został wzniesiony w 1694 roku według projektu architekta Tylmana z Gameren. Jego podwaliną stał się dawny dwór Nieborowskich, najprawdopodobniej spustoszony w okresie wojen szwedzkich. Osadzona na planie prostokąta budowla jest dwukondygnacyjna. Bryła pałacu reprezentuje północno-zachodnią odmianę baroku europejskiego. Dwie czterokondygnacyjne wieże alkierzowe nakryte barokowymi hełmami są typowe dla świeckiej architektury polskiej. 

 

Wnętrza rezydencji nieborowskiej były wielokrotnie przebudowywane: w stylu rokokowym (1766–1768), wczesnoklasycystycznym (1784), neorokokowym (1886) oraz współcześnie (1922–1926). Pomimo licznych ingerencji w wystrój zachował się dawny rozkład pokoi, a także wyposażenie pałacu. 

 

 

Sień Główna
Sień Główna, jedyne zachowane do dzisiaj wnętrze dawnego dworu Nieborowskich.

 

 

 
Główna klatka schodowa
Główna klatka schodowa, wybudowana przez Michała Kazimierza Ogińskiego w latach 1766-1768, pokryta jest kobaltowymi płytkami ceramicznymi holenderskimi z około 1700 roku.
 

 

 

Sala Biała
Sala Biała pełniła funkcję sali balowej i kaplicy pałacowej.
 
 
 
 
Gabinet Żółty
Gabinet Żółty z wczesnoklasycystyczną dekoracją wnętrza.
 
 
 
 
Sypialnia Wojewody
Sypialnia Wojewody, zaprojektowana przez Zuga, gromadzi portrety rodziny i przyjaciół Radziwiłłów, z wyróżniającym się portretem Anieli Radziwiłłówny pędzla Elisabeth Vigée-Lebrun.
 
 
 
 
 
Gabinet Zielony
Gabinet Zielony obecny wystrój architektoniczny i dekorację malarską otrzymał razem z Gabinetem Żółtym i Sypialnią Wojewody w 1784 roku.
 
 
 
Biblioteka
Biblioteka pierwotnie przeznaczona była na galerię obrazów. Salę wypełnia 13 mahoniowych szaf bibliotecznych sprzed 1817 roku, zapewne wyrób miejscowy według wzorów Jacoba. Nad kominkiem okazały portret założyciela pałacu w Nieborowie, kardynała Michała Stefana Radziejowskiego.
 
 
 
Mała Jadalnia
Mała Jadalnia otrzymała neorokokowy wystrój wnętrza w trakcie przebudowy dokonanej przez Michała Piotra Radziwiłła.
 
 
 
Salon Czerwony
Salon Czerwony otrzymał wystrój rokokowy wnętrza podczas przebudowy dokonanej przez Michała Kazimierza Ogińskiego w latach 1766-1768.
 
 
 

Materiał przygotowany dzięki uprzejmości Muzeum w Nieborowie i Arkadii 
 
Muzeum w Nieborowie i Arkadii 
Nieborów 232
99-416 Nieborów
tel. 046-838-56-35

www.nieborow.art.pl/

 

Bilety

Nieborów

Pałac, Ogród, Manufaktura Majoliki
22 zł – normalny
13 zł – ulgowy
50 zł – bilet rodzinny (dwie osoby dorosłe, dzieci do lat 18, maksymalnie 6 osób)
1 zł – dzieci 7–16 lat
 
Ogród i Manufaktura Majoliki
12 zł – normalny
8 zł – ulgowy
1 zł – dzieci 7–16 lat
 
Bilety łączone Nieborów/Arkadia
30 zł – normalny
20 zł – ulgowy
2 zł – dzieci 7–16 lat

70 zł – rodzinny (dwie osoby dorosłe, dzieci do lat 18, maksymalnie 6 osób)

 

Arkadia

Ogród i Świątynia Diany
12 zł normalny
8 zł ulgowy
dzieci 7–16 lat 1 zł
 
Bilety łączone Nieborów/Arkadia
30 zł – normalny
20 zł – ulgowy
2 zł – dzieci 7–16 lat 
70 zł – rodzinny (dwie osoby dorosłe, dzieci do lat 18, maksymalnie 6 osób)
 
 
Bilety ulgowe przysługują z ustawy o muzeach: uczniom, studentom i osobom odbywajacym studia doktoranckie, słuchaczom zakładów kształcenia nauczycieli i kolegiów, pracowników służb społecznych, opiekunom grup szkolnych, przedszkolnych, nauczycielom i wychowawcom, niepełnosprawnym i ich opiekunom, emerytom i rencistom, osobom powyżej 65 roku życia, kombatantom, odznaczonym: „za opiekę nad zabytkami, zasłużony działacz kultury, zasłużony dla kultury polskiej i zasłużony dla kultury narodowej”. 

 

Skala Apgar, czyli za co noworodek dostaje punkty

Skala Apgar, czyli za co noworodek dostaje punkty

Pierwsze oceny dziecko dostaje już w pierwszej minucie jego życia - mowa o skali Apgar. Jeśli noworodek otrzyma 8-10 punktów, jego stan uważa się za dobry.

 

Projekt nowego budynku Polskiej Stacji Antarktycznej

Projekt nowego budynku Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego w finale konkursu World Building of the Year

Projekt nowego budynku Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego w finale konkursu World Building of the Year

Sprzedaj swoją energię słoneczną

Sprzedaj swoją energię słoneczną

 

W Wiedniu powstaje jedna z pierwszych społeczności energetycznych w Europie. Cele projektu to wprowadzenie zindywidualizowanych taryf opłat za energię elektryczną, ochrona klimatu i redukcja emisji CO2.