Powitanie wiosny

Powitanie wiosny

Powitanie wiosny?  

Tylko w skansenie !   (Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu)

Zima leniwie szykuje się do odejścia, a my z każdym dniem coraz bardziej zbliżamy się do zmiany pór roku. Już niebawem powitamy WIOSNĘ. To właśnie wtedy dzień zrówna się z nocą, która od tej chwili będzie coraz krótsza. Wiosna to pora roku, która angażuje wszystkie zmysły, zatem każdy wnikliwy obserwator z pewnością ją ujrzy, usłyszy i poczuje. Wiosna to przecież nieśmiałe promienie słońca, zielone pąki na drzewach i pierwsze kwiaty, to radosne ćwierkanie ptaków i powiew ciepłego wiatru. A gdzie najlepiej szukać wiosny? Oczywiście na łonie natury, wśród budzącej się z zimowego snu przyrody.

Zaplanowaliśmy na ten wyjątkowy dzień wiele atrakcji w ramach imprezy „Powitanie wiosny w skansenie”. Jest to cykliczna impreza plenerowa adresowana do dzieci i młodzieży szkolnej, która ma na celu wspólne świętowanie nadejścia tej pięknej pory roku, a zarazem pożegnanie surowej zimy. Ponadto uczestnicy poznają ludowe obrzędy wiosenne związane z „wypędzeniem zimy” i powitaniem wiosny.

 „POWITANIE WIOSNY W SKANSENIE” – 22 marca 2016 r. (wtorek), godz. 10.00 – 14.00

Imprezę rozpoczyna konkurs na najciekawszą Marzannę, którego głównym założeniem jest wykonanie kukły Marzanny. Wszystkie zgłoszone do konkursu prace zostaną zaprezentowane przez ich autorów podczas parady Marzann. Następnie orszak wiosenny uda się nad rzekę, gdzie zgodnie z tradycją Marzanna zostaje spalona i utopiona. W salach dydaktycznych odbędą się projekcje prezentacji multimedialnej „Zwyczaje i obrzędy wiosenne na Mazowszu” przybliżającej bogatą symbolikę Świąt Wielkanocnych. Ponadto uczestnicy imprezy zwiedzą dwór, galerię rzeźby i powozownię oraz 10 chałup z końca XIX i początku XX w. Nie zabraknie przejazdu wozem konnym po terenie skansenu, podczas którego będzie można podziwiać budzącą się do życia przyrodę. Zwieńczeniem imprezy będzie ognisko i wspólne pieczenie kiełbasek. 

Aby wziąć udział w imprezie należy dokonać zgłoszenia z co najmniej 3 – dniowym wyprzedzeniem.  Rezerwacje przyjmowane są telefonicznie (nr tel. 24 275 28 83 wew. 36 lub 37)  oraz drogą mailową (rezerwacje@ mwmskansen.pl). 

 

Warunkiem udziału w imprezie jest wykonanie kukły Marzanny i zgłoszenie jej do konkursu w dniu 22.03.2016  r.

 

Regulamin konkursu “Najciekawsza Marzanna” na stronie  Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Koszt udziału w imprezie wynosi zaledwie 11 zł od osoby.

Program imprezy obejmuje:

 • wstęp na teren skansenu

 • konkurs na najciekawszą Marzannę – parada Marzann (konkurencja grupowa)

 • przybliżenie obrzędowości okresu wiosennego

 • topienie Marzanny w rzece jako symboliczne “wypędzenie” zimy

 • ogłoszenie wyników konkursu, wręczenie nagród

 • zwiedzanie z przewodnikiem ekspozycji prezentowanej w 10 chałupach chłopskich z przełomu XIX i XX wieku oraz ekspozycji stałych prezentowanych w galerii rzeźby, powozowni oraz dworze

 • projekcję prezentacji multimedialnej “Zwyczaje i obrzędy wiosenne na Mazowszu”

 • przejazd wozem po terenie ekspozycji muzealnej

 • ognisko, pieczenie kiełbasek. (Kiełbaski można przynieść ze sobą lub zamówić telefonicznie w skansenowskiej karczmie  – najlepiej na kilka dni przed imprezą. Kontakt: 603 063 545). Odległość od kasy do ogniska wynosi 800 m. Istnieje możliwość wynajęcia wózka (w celu przewiezienia prowiantu) w cenie 5 zł.


Źródło: Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Dodaj komentarz

Plain text

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Astma u dzieci: objawem nie zawsze jest kaszel

Astma u dzieci: objawem nie zawsze jest kaszel

Nawet u 90 proc. dorosłych astmatyków ich chorobę można było wykryć jeszcze wtedy, kiedy chodzili do przedszkola.

Najbogatszą gminą w Polsce jest Kleszczów

Najbogatszą gminą w Polsce jest Kleszczów

Najbogatszą gminą w Polsce jest Kleszczów w woj. łódzkim, gdzie łączna suma dochodów w przeliczeniu na jednego mieszkańca osiągnęła poziom 44 tys. zł - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2018 r.

Co wiemy o mazowieckich nauczycielach?

Co wiemy o mazowieckich nauczycielach?

W roku szkolnym 2017/18 we wszystkich typach placówek szkolnych województwa mazowieckiego (bez szkół wyższych) pracowało łącznie 76 tys. nauczycieli, z czego 26 tys. w Warszawie. 

Pradzieje Ziem Polskich - wystawa w Państwowym Muzeum Archeologicznym

Pradzieje Ziem Polskich - wystawa w Państwowym Muzeum Archeologicznym

Ta największa stała wystawa w Muzeum przedstawia najdawniejsze dzieje ludzkości na ziemiach polskich od początku osadnictwa do początków panowania Bolesława Krzywoustego.