Historyczna stolica Mazowsza, na przełomie XI i XII wieku Płock był stolicą Polski a prawa miejskie uzyskał wcześniej niż Kraków. Miasto wyróżnia wyjątkowo malownicze położenie na stromej, 53-metrowej skarpie zwanej Wzgórzem Tumskim. Najważniejsze zabytki miasta znajdują się właśnie na Wzgórzu Tumskim.
Ze skarpy rozciąga się zachwycający widok na szeroko rozlane wody Wisły.
Atrakcje turystyczne Płocka:
- Stary Rynek - Większość otaczających rynek kamienic pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku. Jedną z najstarszych jest barokowa kamieniczka z końca XVII wieku (Stary Rynek 17), która przetrwała do naszych czasów w prawie niezmienionym kształcie oraz narożna z XVIII wieku (Grodzka 2). Wokół rynku rozmieszczone są liczne kawiarnie, restauracje i sklepy.
- Ratusz powstał w latach 1824-1825. Pierwszy ratusz zbudowano w XV wieku. Po modernizacji Ratusza na jego wieży pojawiły się dwie figury pochowanych w płockiej katedrze władców Polski: Władysława I Hermana i klęczącego u jego stóp syna Bolesława III Krzywoustego. Codziennie w południe książę uderza go trzy razy mieczem w ramię i pasuje na rycerza.
- Muzeum Diecezjalne - mieści się w dawnym opactwie benedyktynów.
- Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, wzniesiona w latach 1130–1144, która jest jedną z pięciu najstarszych polskich katedr. Znajdziemy tutaj replikę słynnych romańskich Drzwi Płockich, wykonanych dla katedry w XII w. w Magdeburgu czy Kaplicę Królewską z sarkofagiem dwóch władców Polski –Władysława Hermana i jego syna Bolesława Krzywoustego. W jej podziemiach spoczywają szczątki książąt mazowieckich.
- Muzeum Mazowieckie, najstarsze muzeum publiczne w Polsce. Znajduje się w 4 lokalizacjach. W kamienicy przy ulicy Tumskiej (najbogatsza w Polsce kolekcja sztuki secesyjnej). W sąsiednim budynku (z ekspozycją historyczną „X wieków Płocka”), w dawnym spichlerzu nad Wisłą – zbiory etnograficzne i w byłej synagodze przy ulicy Kwiatka gdzie mieści się Muzeum Żydów Mazowieckich.
- Płocka Małachowianka, czyli Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego, uważana jest za najstarszą z istniejących szkół w Polsce, działającą nieprzerwanie w tym samym miejscu. Starszą od Oxfordu, gdyż korzenie płockiej placówki sięgają roku 1180, a dopiero 67 lat później założono najstarsze kolegium Oxfordu. „Małachowianka” leży na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego, który biegnie przez Danię, Niemcy i Polskę.
- Miejski Ogród Zoologiczny, zajmuje powierzchnię 15 ha i opiekuje się blisko 8 tysiącami zwierząt reprezentujących 570 gatunków.
- Jedyne w Polsce, długie na 358 m spacerowe molo usytuowane wzdłuż rzeki. Na jego końcu znajduje się kawiarnia.
W Płocku znajduje się Sanktuarium Bożego Miłosierdzia Stary Rynek 14/18 - Miejsce pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego św. Siostrze Faustynie Kowalskiej, podczas którego otrzymała polecenie namalowania obrazu z podpisem: Jezu, ufam Tobie.
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku mieści się w klasztorze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Siostry przybyły tu pod koniec XIX w. i prowadziły pracę wychowawczą oraz edukacyjną w Zakładzie Anioła Stróża dla dziewcząt i kobiet potrzebujących głębokiej odnowy moralnej. W zakładzie przebywały również sieroty i dziewczęta z ubogich rodzin. Siostry zapewniały im zakwaterowanie, wyżywienie i opiekę duchową.
W roku 1930 do Płocka przyjechała Siostra Faustyna Kowalska, która przebywała w nim dwa i pół roku.
W czasie II wojny światowej siostry zaangażowały się w pomoc uciekinierom i osobom zagrożonym, aresztowaniem, również stąd przesyłano żywność dla zakładników uwięzionych w przylegającym do Zakładu Anioła Stróża Gimnazjum im. Stanisława Małachowskiego i paczki dla osób przebywających w obozach nazistowskich.
Po zakończeniu II wojny światowej siostry kontynuowały swą działalność wychowawczą. Kres temu dziełu miłosierdzia położyły dopiero władze komunistyczne. 22 czerwca 1950 r., na podstawie decyzji Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Warszawie, dom zakonny i Zakład Anioła Stróża w Płocku przestały istnieć. Nieruchomości zostały upaństwowione, a siostry otrzymały natychmiastowy nakaz ich opuszczenia.
Powrót Zgromadzenia do Płocka nastąpił po 40 latach jego przymusowej nieobecności. Sanktuarium – miejsce pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego św. Siostrze Faustynie Kowalskiej, mieści się w niewielkiej kaplicy.
Teren
Więcej o Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku https://milosierdzieplock.pl/
Źródło: m.in. UM Płock i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku