Ergonomiczne stanowisko pracy — jak utrzymać jego pełną funkcjonalność?
Ergonomiczne stanowisko pracy — jak utrzymać jego pełną funkcjonalność?

By stanowisko pracy było ergonomiczne, nie wystarczy tylko początkowe dostosowanie sprzętu i mebli. Kluczowe jest utrzymanie pełnej funkcjonalności tego stanowiska przez cały okres jego użytkowania. Jak to zrobić? Które aspekty stanowiska są najważniejsze z punktu widzenia jego ergonomii? No wyjaśniamy w nowym artykule.

 

Najważniejsze – nie spoczywaj na laurach

Aby stanowisko pracy było ergonomiczne, konieczna jest ciągła analiza warunków pracy. Analizy tego typu pozwalają wykryć ewentualne zagrożenia związane z danym stanowiskiem oraz zoptymalizować warunki pracy, tak aby były one dostosowane do fizycznych i psychicznych potrzeb pracowników. Przeprowadzanie cyklicznych ocen stanowisk pracy nie tylko umożliwia rozwiązywanie istniejących problemów, ale też zapobiega pojawianiu się nowych.

Meble i sprzęt dopasowane do potrzeb pracowników

Ergonomia stanowiska pracy w największej mierze zależy od prawidłowego dobrania mebli oraz sprzętu komputerowego. Biurko powinno być dopasowane do wzrostu użytkownika — jego wysokość powinna mieścić się w przedziale 60-82 cm (najlepiej sprawdzają się modele z płynną regulacją). Musi ono też umożliwiać wygodne ustawienie rąk, z zachowaniem kąta prostego w łokciach.

Monitor powinien być ustawiony w odpowiedniej odległości od oczu – nie mniejszej niż 50 cm – oraz na właściwej wysokości. Dzięki temu pracownik będzie mógł korzystać z niego bez nadmiernego pochylania się lub zadzierania głowy. Uwagę warto zwrócić również na klawiaturę i myszkę, które powinny znajdować się na wysokości odpowiadającej naturalnemu ułożeniu rąk.

Krzesło biurowe – jakie wymagania musi spełniać?

Fotel biurowy powinien umożliwiać regulację wysokości, kąta nachylenia oparcia oraz podpórki lędźwiowej. Właściwie dobrany fotel pozwala na utrzymanie naturalnej postawy ciała i zmniejsza napięcie mięśni pleców, dzięki czemu zapobiega bólom kręgosłupa. Nie bez znaczenia jest też podnóżek. Ten element odpowiada za utrzymanie odpowiedniej postawy ciała i pozwala zrekompensować ewentualne niedostatki w regulacji wysokości biurka Dzięki niemu uda pracownika mogą pozostać w odpowiedniej pozycji.

Przestrzeń pracy – na co zwrócić uwagę?

Ergonomiczne stanowisko pracy to nie tylko dobrze dobrane meble, ale też odpowiednia organizacja przestrzeni. Na biurku nie powinno być zbyt wielu przedmiotów, które mogłyby zakłócać porządek i skutkować niepotrzebnym stresem. Dobrze zaplanowana przestrzeń umożliwia swobodne korzystanie z wszystkich niezbędnych narzędzi pracy bez nadmiernego wyciągania rąk, które może prowadzić do napięć mięśniowych.

Ergonomiczne stanowisko pracy — jak utrzymać jego pełną funkcjonalność?

Oświetlenie i akustyka na stanowisku pracy

Naturalne światło ma pozytywny wpływ na zdrowie, poprawiając samopoczucie i zmniejszając ryzyko problemów ze wzrokiem. W przypadku jego nadmiaru warto jednak zainwestować w żaluzje lub rolety, które umożliwią regulowanie natężenia światła padającego na ekran. Warto również zadbać o odpowiednią izolację akustyczną w biurze. Zbyt duży hałas może prowadzić do zmęczenia i obniżenia wydajności pracy. W miejscach, gdzie panuje duży hałas, warto rozważyć zastosowanie paneli dźwiękochłonnych lub słuchawek tłumiących hałas.

Odpowiednia organizacja pracy

Oprócz fizycznych aspektów, zadbajmy też o organizację pracy. Dostosowanie zadań do predyspozycji pracownika zmniejsza poziom jego stresu i poprawia zaangażowanie. Zmiana rodzaju pracy, w zależności od obciążenia psychicznego i fizycznego, może zredukować ryzyko wypalenia zawodowego i poprawić motywację. Na kondycję psychiczną pracowników niekorzystnie wpływa też bałagan. Warto więc regularnie korzystać z usług firm sprzątających. Taką ofertę można znaleźć na https://freshoffice.eu/firma-sprzatajaca-warszawa/.

Inwestycja w ergonomię stanowisk pracy nie tylko poprawi samopoczucie pracowników, ale też przełoży się na ich wyższą motywację i wydajność w pracy. To zaś przyczynia się do poprawy wyników całej firmy – nie należy więc zaniedbywać tego ważnego aspektu.

 

Źródło: Materiał Partnera / freshoffice.eu