Węgrów, to pełne uroku miejsce, które fascynuje bogatą historią sięgającą średniowiecza a współczesność przeplata się z wielowiekową historią, kulturą i tradycją, stworzoną przez pokolenia żyjących tu niegdyś obok Polaków, Żydów, Szkotów i Rusinów.
To malownicze miasto proponuje atrakcyjne formy wypoczynku tj. spływy kajakowe po Liwcu, szlaki rowerowe czy wypoczynek na plaży nad zalewem w Węgrowie, gdzie znajduje się strzeżone kąpielisko miejskie czynne codziennie podczas wakacji.
Ponadto dostępny jest plac zabaw dla dzieci, siłownia zewnętrzna, stanowiska wędkarskie oraz dla miłośników aktywnego wypoczynku wielofunkcyjne boisko czy wypożyczalnia rowerów wodnych. Tuż przy zalewie znajduje się punkt gastronomiczny oraz miejsca piknikowe. Wokół zalewu ciągnie się ścieżka rowerowa, która jest częścią liczącego blisko 10 km długości szlaku rowerowego Natura. Prowadzi od kąpieliska wzdłuż Doliny Liwca do mieszczącego się w Liwie zamku
(więcej o Zamku Zbrojowni w Liwie)
... czy na Sowią Górę, z której rozciąga się piękna panorama Doliny Liwca. Spływy kajakowe to dobra okazja do obcowania z przyrodą, która daje możliwość obserwowania dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku, spędzenia miło czasu z bliskimi na łonie natury a także poprawienie kondycji fizycznej.
Szlak Mistrza Jana Twardowskiego to opowieść o postaci sławnego magika, znanego i lubianego, zarówno przez dorosłych jak i dzieci, z którym związanych jest wiele legend. Mag wywoływał za jego pomocą ducha Barbary Radziwiłłówny, Napoleon ujrzał w nim klęskę swojej armii.
Szlak wielokulturowy polecamy wszystkim miłośnikom historii a szczególnie osobom zainteresowanym zabytkami i dziedzictwem kulturowym Węgrowa tj.: Bazylika Mniejsza ze słynnym Lustrem Twardowskiego i freskami Michała Anioła Palloniego,
Zespół Poreformacki – Klasztor z ekspozycją muzealną oraz nowo otwartym Centrum Dialogu Kultur z miejscami noclegowymi, Dom Gdański, w którym obecnie znajduje się Miejska Biblioteka Publiczna a także wystawa archeologiczna, Drukarnia Ariańska, Kościół Ewangelicki i drewniany kościółek, który wg legendy został wybudowany w jeden dzień oraz z cmentarzem, na którym znajdują się nagrobki mieszkających niegdyś w Węgrowie Szkotów. Wartym odwiedzenia jest Ludwisarnia braci Kruszewskich, jedna z nielicznych w Polsce czy Lapidarium – miejsce pamięci zamordowanych Żydów oraz Dom Rabina Morgensterna. Społeczność żydowska przed II wojną światową liczyła ponad połowę mieszkańców miasta.
Węgrów, to również „Polskie Termopile”, gdzie rozegrała się słynna bitwa pod Węgrowem, jedna z największych podczas powstania styczniowego. O węgrowskiej bitwie pisali wybitni polscy poeci Cyprian Kamil Norwid i Maria Konopnicka a prasa rewolucyjna porównała ją do bitwy Spartan pod Termopilami. Miejscem uhonorowania tej heroicznej walki kosynierów jest Mogiła Powstańców Styczniowych.
W okresie letnim na Rynku Mariackim odbywają się liczne festyny i koncerty, można również posiedzieć przy fontannie, w kawiarni lub pospacerować po mieście. Ponadto organizowane są spotkania z twórcami i artystami ludowymi oraz imprezy plenerowe. Zapraszamy do Węgrowa. W nowo otwartym Parku im. Armii Krajowej można miło spędzić czas, jest plac zabaw dla małych dzieci a dla starszych i dorosłych park linowy.
Ponadto dla miłośników aktywnego wypoczynku dostępna jest siłownia, skatepark do jazdy na deskorolkach, hulajnogach i rowerach typu bmx, boisko ze sztuczną nawierzchnią do piłki ręcznej, siatkówki i tenisa ziemnego. W sezonie letnim w amfiteatrze odbywają się liczne koncerty oraz wydarzenia kulturalne. Można również posiedzieć w otoczeniu stawu z trzema gejzerami lub przy podświetlanej fontannie.
Informacja Turystyczna mieści się Miejskiej Bibliotece Publicznej w Węgrowie: ul. Rynek Mariacki 11, 07-100 Węgrów, tel. 25 792-24-74 e-mail: mbp.wegrow@gmail.com
bitwapodwegrowem.pl
www.wegrowliwiec.pl
www.wegrow.com.pl